2019 Milano Tasarım Haftası’ndan Notlar


CM Mimarlık ekibinden Sezin Ergene’nin, 2019 Milano Tasarım Haftası izlenimlerini paylaştığı yazı, Arredamento Mimarlık Haziran Sayısı’nda yayınlandı:

58. Salone del Mobile.Milano (iSaloni / Milano Mobilya Fuarı) 9-14 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlendi. Türkiye’den bir grup mimar ve tasarımcı, Yıldız Entegre’nin davetiyle fuarı ve paralelinde tüm kente yayılan Milano Tasarım Haftası etkinliklerini ziyaret etti. Geziye katılan tasarımcı ve mimarlar Milano Tasarım Haftası ve iSaloni izlenimlerini paylaştı.

Bu seneki moda çizgilerinde olduğu gibi, mobilya fuarında da canlı renklerin, floral desenlerin, eğrisel formların hakimiyetini gözlemlemek mümkün. Özellikle terrazzo ve mermer desenlerinin ahşaba yansıması “doğal olan”a dönüşe işaret ediyor. Bu izler aydınlatmadan halıya, camdan mobilyaya tüm ürünlerde takip edilebiliyor.

Kullanıcı deneyimini temel alan ürün sunumları ise ana fuar alanı dışında, şehir merkezinde Brera, Tortona ve Lambrate gibi mahallelerin içerisine yayılmış gösterişli bir tasarım festivali olarak karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü tasarımcılar, mimarlar, markalar ürünlerini kentin sokaklarını, avlularını, meydanlarını, boş endüstriyel yapılarını, garajlarını kullanarak ve buraları galerilere dönüştürerek sergiliyorlar.

Sergilerin ana mekanlarından biri olan Milano Üniversitesi’ndeki yerleştirmeler, gezegenin sıkıntılarına dikkat çekmek ve onları eleştirmek adına hızlı tüketim, iklim değişikliği, sürdürülebilirlik gibi konulara değiniyor.

Mimar Arthur Mamou-Mani’nin, Palazzo Isimbardi’nin avlusuna yerleştirdiği birbirine geçerek çoğalan biyotuğlalardan oluşan tasarımı “Conifera”, yenilenebilir malzemelerin potansiyelleri üzerine kurgulanmış bir sorgulama olarak tanımlanabilir.

Ibrahim Mahama’nın yerleştirmesi “A Friend” ise şehrin tarihi kapılarını kullanarak dünyadaki yoksulluk ve göç sorunlarına dikkat çekiyor.

Küreselleşen dünyadaki yapay zeka ve robot teknolojisine parmak basan örneklerden en ilgi çekici olanı ise insan ergonomisini hareketler üzerinden yorumlayan ve imaj olarak bize sunan “Bodies in Motion” çalışmasıydı.

Kullanıcı deneyimlerinin birebir test edildiği en önemli örneklerden biri Dornbracht’ın sanal gerçeklik başlığı ile süslediği Brera’daki galerisiydi. LG’nin Foster&Partners ile ortak ürettiği kıvrılan televizyon ise teknolojinin tasarımdaki katkısının geldiği son nokta olarak yorumlanabilir. ■ Sezin Ergene, CM Mimarlık

Arthur Mamou-Mani & Cos, “Conifera”, Salone del Mobile.Milano, 2019 (Fotoğraf: Sezin Ergene)

Arthur Mamou-Mani & Cos, “Conifera”, Salone del Mobile.Milano, 2019 (Fotoğraf: Sezin Ergene)

İbrahim Mahama, “A Friend”, Salone del Mobile.Milano, 2019 (Fotoğraf: Sezin Ergene)

İbrahim Mahama, “A Friend”, Salone del Mobile.Milano, 2019 (Fotoğraf: Sezin Ergene)

Todd Bracher & Studio TheGreenEyl, “Bodies in Motion”, Salone del Mobile.Milano, 2019 (Fotoğraf: Sezin Ergene)

Todd Bracher & Studio TheGreenEyl, “Bodies in Motion”, Salone del Mobile.Milano, 2019 (Fotoğraf: Sezin Ergene)