Cem Sorguç, The Modernista tarifi ile Tasarımcının Yemek Kitabı’nda…


CemSorguc (2)

Boğazıma pek de düşkün biri olmamakla beraber yeme-içmenin mutfağına oldum olası ilgi duydum. Yemeğin ve içmenin benim için hep yutağımda bittiğini söyler dururum. Çocukluğumdan beri eldeki malzemeleri bir araya getirip bir başka bütüne ulaşmaya meyilliyim. Belki de mimarlığı bu yüzden seviyorum.

Tasarım gibi kokteyller de birçok bileşenden ve her birinin biricikliklerinin bir bütünde doğru ve dengeli yer almasından oluşuyor. Likit karışımlar daha küçük ölçeklerde, hatta bazen eser miktarda dahil oldukları için daha detaycılardır. Üstelik sonucu sizi mutlu edebileceği gibi geçiştirilemez bir mutsuzluk ve rahatsızlık verebilir.

Bu kokteyl benim icadım değildir. Absent’in hem kendisini, hem de tarihsel macerasını severim. Yanı sıra tatlı olmayan, sert içkilere düşkünlüğüm ve isminin beni gıdıklaması nedeniyle bu tarifi vermek istedim. The Modernista güçlü karışımlardan olup tüm gizemi ve lezzeti içeriğinin birbiriyle oranında gizli.

Müziğin büyük simyacılarından Dr. John’un 1968 yılından şahane parçası da içkinize eşlik etsin: Dr. John / “Gris-Gris Gumbo Ya Ya”

MALZEMELER

15 ml / 1 yemek kaşığı absent (absinthe)

60 ml Scotch Whiskey

15 ml Fernet Branca ya da herhangi bir Fernet

15 ml taze limon suyu

5 ml / 1 tatlı kaşığı portakal likörü

TARİF

Bir Shaker’ı, mümkünse Boston Shaker, kırılmamış buz küp ile yarısına kadar doldurun. Çalkalayıp Shaker’ın ısısını düşürün. Akabinde içkileri kaba koyup Shaker’ın soğuğu elinizi yakıncaya kadar çok iyi çalkalayın. Buzu aktarmadan, Martini bardağında servis edilmesi tavsiye edilir. Süslemeyi, bir yerlerine bir şeyler takmayı kaldırmaz. Malum isminden mülhem “tezyinat cürümdür” . Benim bu tarifte alternatif olarak kullandığım likörün yerine, bulması epey güç olan Orange Bitter kullanılması daha iyi olur.

 

CemSorguc (3)