Mimarca CamCem Sorguç’un XXI Şeffaf Bülten platformunda yayınlanan Temmuz 2018 tarihli söyleşisi:

 

CM Mimarlık kurucusu Cem Sorguç cama dair sorularımızı yanıtladı.

Camın aklınıza getirdiği kavramlar neler olur?
Kırılganlık, hassasiyet, geçirgenlik, yansıma, temizlik-kirlilik, pencere.

Cam tasarımlarınıza ne katıyor / nasıl etki ediyor?
Işık, görsel devamlılık, iç-dış ve mekanlar arası ilişki.

Camı en çok hangi malzemelerle bir arada kullanıyorsunuz?
Bir malzemede karar kılındığında diğeri bir şekilde onun yanına yanaşıyor. Soru yapısal elemana bağlı ise metal, taş, ahşap diyebilirim. Dekorasyon için ise bu duruma bağlı, değişken ve formülsüz. Şimdiye kadar muhtelif malzemeler cama denk gelmiş olabilir.

Zaman içinde cam teknolojisi nasıl gelişti ve sizin için neleri mümkün kılıyor?
Mimari üslup, dönem tarifleri, kullanılan hacim, tipolojik evrim değişiklikleri strüktür gelişmelerine ne kadar bağlıysa cam teknolojisinin gelişimi de bir o kadar bağlayıcı.

Camın ebatlarının arttığı ve biçim verilebilir bir doğrama malzemesinden öteye geçerek kabuk, muhtelif yapı elemanları ve hatta taşıyıcı haline geldiği malum. Dolaysıyla yapısal dolu-boşluklardan daha fazlasını da ifade ediyor.

Camın daha özgür kullanımları için hayalleriniz neler?
Camın, şeffaflık ve dayanım ihtiyaçlarının her ikisini de ve hatta gerektiğinde birinden birine veya ara kademelere göre programlanabilmesi bugün artık mümkün. Kırılmamasını tahayyül etsem diyeceğim, ha gayret o da mümkün. İlla zorlayacaksak şunu diyeyim: Pencere, kanat, menfez vs olmadan ihtiyaca göre hava geçirgen olmasını hayal edeyim. Nasıl yapılır bilmiyorum ama düşünmesi zor değilmiş.