“Mimarın Rolü İşverenle Yer Değiştiriyor”


                                         2017_06_01_Turkish Time_Mimarin Rolü Isverenle Yer Degistiriyor_67025074_(1)

Mimarın Rolü İşverenle Yer Değiştiriyor

CEM SORGUÇ

Türkiye’deki mimarlık ortamı ve inşaat sektörünün güncel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kentsel dönüşümün ve buna bağlı ekonomisinin aldığı hız ve yoğunluk nedeniyle, tersi olması gerekirken, inşaat sektörü mimarlık ortamının önüne geçti ve mimarlığa yoğun bir baskı uygulamakta. Hâlbuki kültürel bir yapı olarak mimarlık, hem yaşanabilir çevrenin makul kurulması ve/veya devamı hem de inşaat teknolojisinin ilerlemesi, gelişmesi için uzun ve sağlıklı bir ortam olmalıdır.

İnşaat sektörünün bileşenlerinden bahsedecek olursak, sizce mimari tasarımın ve mimarın rolü bunların neresinde kalıyor?

İnşaat sektörü hele ki satışa yönelik/ticari bir proje ise mimari tasarımın ya da mimari ile pazarlamanın kıymetini eskiden olduğundan daha fazla anlamış durumda. Fakat fiil olarak mimarlığın kazandığı bu kale, özne olan mimar işin içerisine girince böyle olmuyor ve tam bir çatışma alanı oluşturabiliyor. Mimarın rolü işverenin rolü ile yer değiştiriyor. Ortak fiilde öznenin ikamesi “ben yaparım olur”  kalıbı ile, mimari tasarımları iyiden iyiye anonimleştirip konvansiyonel bir hale getiriyor.

İnşaat sektörü sizce teknoloji,  malzeme ve inovasyon anlamında kendini yenileyebiliyor, değişimlere ayak uydurabiliyor mu? Türkiye olarak dünyanın neresindeyiz?

Türkiye inşaat sektörünün yenilenme kabiliyeti, dünyanın bir tarafının hazır verisi üzerine kurulu. Bizler şahane geliştiricileriz; ama başlatıcı, yaratıcı olmak ile ilgili bir sıkıntımız var. Bunun en büyük nedeni de bahsettiğim gibi mimarlığın kültürel ve teknik olarak ortaya koyduğu, koyma potansiyeli taşıdığı malzemenin, teknolojinin üzerinden gitmek, bu noktaya yaslanmak. Yapı malzemesi ve teknolojisi mimarlığı ile var olur, gelişir. Diğer türlü mimarlık için birer seçenek halini alır. Yapı yapma teknolojisinde hızlı ve ekonomik imalat ile ilgili, çok defa teyit edilegeldiği üzere, pek sıkıntımız yok galiba ama konu sadece bundan ibaret olmamalı.

Türkiye’deki güncel kamusal yapılardan (kültür, spor, eğitim yapıları vs.) en nitelikli ve dikkat çekici bulduğunuz hangisi? Neden? (Kendi projeleriniz ve çalıştığınız yatırımcı firmaların diğer projelerinden örneklememenizi rica ederiz.)

Bağlam, teknoloji ve mimari tavrı nedeniyle Ahmet Alataş’ın Robert Kolej içerisindeki öğrenci merkezi.

Türkiye’deki güncel konut yapılardan en nitelikli ve dikkat çekici bulduğunuz hangisi? Neden? (Kendi projeleriniz ve çalıştığınız yatırımcı firmaların diğer projelerinden örneklememenizi rica ederiz.)

İklimsel, topografik ve iddiasını mütevaziliği ile aktarması nedeniyle Çırakoğlu Mimarık’ın Bodrum Gümüş Su Evleri.

Türkiye’deki güncel ofis yapılardan en nitelikli ve dikkat çekici bulduğunuz hangisi? Neden? (Kendi projeleriniz ve çalıştığınız yatırımcı firmaların diğer projelerinden örneklememenizi rica ederiz.)

İsmi, cismi ve kentsel ilişkisinden dolayı Denge Mimarlık (Ömer Selçuk Baz+Emine Didem Durakbaşa)’ın TC Bursa Merkez Bankası.