NoXX Apartmanı’na Yapı Dalı Başarı Ödülü…

,


CM Mimarlık tasarımı NoXX Apartmanı, Türkiye’nin en önemli mimarlık ödülleri olan 14. Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Dalı Başarı Ödülü’ne layık görüldü…

Mimarlar Odası’nın her iki senede bir düzenlediği 2014 yılı Ulusal Mimarlık Ödülleri, 11 Nisan 2014 tarihinde, Ankara’da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan bir törenle sahiplerini buldu. CM Mimarlık tasarımı NoXX Apartmanı, bu yıl rekor sayıda projenin başvurduğu Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Dalı’nda ödüle layık görülen dört projeden biri oldu.

NoXX Apartmanı’nın Yapı Dalı Başarı Ödülü’ne layık görülmesindeki temel kriterler, Ulusal Mimarlık Ödülleri Seçici Kurulu tarafından “içinde konumlandığı çevreyle ilişkisi bağlamında yüzyıl başı yapı karakterine göndermede bulunması, alışılagelmiş apartman tipolojisi karşısında malzeme seçimi ve strüktürel elemanlar ile sergilediği yalın tavrı ve oluşturduğu temsil değerler” cümleleriyle özetlendi.

Türkiye’deki mimarlık kültürünün gelişmesi için Mimarlar Odası tarafından 14. kez düzenlenen Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Seçici Kurul, bu yıl toplam 209 eseri değerlendirmeye aldı. Organizasyonda her yıl olduğu gibi bu sene de “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, “Mimarlığa Katkı Ödülleri”, “Anma Programı” ile “Yapı”, “Proje” ve “Fikir Sunumu” kategorilerinde ödüller sahiplerine sunuldu.

CM Mimarlık tarafından projelendirilen, Cihangir semtinin dar ve çıkmaz sokaklarından birinde yer alan NoXX Apartmanı, bulunduğu konumda konvansiyonel yöntemlerle betonarme inşaat yapmanın güçlüğü ve inşaatın kısa sürede tamamlanma zorunluluğu gibi nedenlerle, bölgenin nadir kalan yüzyıl başı yapı karakterine de bir atıf niteliğinde çelik strüktürle inşa edildi.

Yapının toprak altında kalan kısmı betonarmeden, diğer katları ise çelik konstrüksiyon katmanlar halinde kuruldu. Çelik strüktürle kompozit formatta tasarlanan konstrüksiyon, sıva, boya veya kaplama malzemesi kullanılmayarak hem içerden hem de dışarıdan okunur kılındı.