Arter Contemporary Arts Museum Proposal

Project Text: Click here

Status: Unbuilt

Type: CulturalInteriorCompetition

Architect: Grimshaw Architects

Team: CM Mimarlık

Client: Arter Sanat Galerisi

Construction Area: 2.000 M²

Location: Dolapdere / İstanbul

Year: 2016
Bir müze/sanat binası girişi/lobisi içerisi ile dışarısının sınırlarının iç içe geçtiği bir mahaldir. Sakin, içeriyi yansıtan, tefriş ve malzeme ile kalabalıklaşmayan, ilk gelenin yönlenmelerini engellemeyen ve yapının mimarisini kollayan bir davranış sergilemelidir.

Konu olan yapının “Blackbox” ve “Çok Amaçlı Salon”a ait ortak fuayesi kısmen de olsa girişten itibaren mekânlar arasında kendini göstermektedir. Bu alan bir kullanım dâhilinde rahat ama genel sirkülasyonu da engellemeyen bir kurgu ve tefriş ile düzenlenmelidir.

Kafeterya da tıpkı müze ticari birimi gibi içeriğin devamlılığında sosyal bir faktördür. Mekân içerisinde sizin daha fazla zaman geçirmenizi, bir birliktelik ile bunu paylaşmanızı sağlamalıdır. Konforu kaçınılmaz olmalı ve ana mekânın içerisinde duruşu ile ayrı bir yere düşmemelidir.

Kitap/katalog vs. satış birimi bunlardan biridir. Her ne kadar bir satış birimi/dükkân olarak kurgulansa da aslında bu programa sahip yapılarda bu mekânlar sergilemenin devamı, sergilemenin başka bir formatını oluşturur. Bildik ticari eylemin dışında vakit geçirmeyi, haberdar olmayı ek bilgilenmeyi içerir, içermelidir.

Hizmet ofisleri gerek kendi çalışma koşullarının birbirine karışmadığı gerekse de görsel ilişkinin ve hareketin iç içe geçerek devam ettiği bir düzen doğrultusunda olabilir. Mimariden gelen şeffaflık yardımıyla da çalışma alanını bütüncül olarak algılamanın dinamik ve motivasyonel etkisi sağlanmaya çalışılmıştır.