Backhaus Caddebostan

Proje Metni: Tıklayınız

Durum: Tamamlandı

Tip: Ticari

Ekip: Cem Sorguç, Tolga Yağlı, Özlem Yılmaz

İşveren: Backhaus

Yer: Caddebostan / İstanbul

Yıl: 2011 - 2012

Fotoğraflar: Senem Sinem, Özlem Yılmaz


Backhaus Caddebostan, iç mekan tasarımları daha önce CM Mimarlık ve Mimar Nazan Kavukcu tarafından yapılan Nişantaşı ve İstinye Park şubelerinden farklı bir dille, duruma ve yere özel bir tasarım yaklaşımıyla projelendirildi.  Bağdat Caddesi üzerinde konut fonksiyonuna yönelik olarak inşa edilmiş bir binanın giriş katında yer alan mekanın cephesini mevcut genel cephe düzenine zarar vermeden ihtiyaçlara yönelik olarak farklılaştırma zorunluluğu ve iç hacmin ince-uzun yapısı, iç düzenlemedeki temel kararların en önemli belirleyicileri oldu.

Hem paket satışa, hem de yerinde tüketime yönelik hizmet fonksiyonlarının bir arada çözülme zorunluluğu dar ve derin bir iç hacme sahip olan mekanda, içeriye daha fazla ışık almak amacıyla genişletilen pencere açıklıkları tarafında oturma birimlerinin, sağır duvar boyunca da servis ve satış ünitelerinin yerleşimini zorunlu kıldı.

Genç nüfusun daha çok hafta sonları tercih ettiği Backhaus Caddebostan’ın hafta içinde mekanda daha uzun vakit geçiren orta yaş ve üzerindeki kadın müşteri profili, mümkün olduğunca konforlu bir şekilde tasarlanıp, atölyede özel olarak imal edilen, 50’li ve 60’lı yılların çizgilerine gönderme yapan oturma ünitelerinin tasarımında belirleyici kriterlerden biri oldu.

Mobilyalardaki masif ahşaptan zemindeki seramik kaplamalara, mekanda kullanılan tüm malzemelerde imitasyon yerine orijinal ürünler tercih edildi ve herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğal halleriyle uygulandı. CM Mimarlık tasarım ve uygulamalarında çoğunlukla tercih edilen zanaat, el işçiliği ve yerine özel imalat gibi zenginlikler Caddebostan Backhaus projesinde de öncelikli unsurlardan bazılarıydı.

Zemindeki eski İstanbul taşları firmanın kurumsal renk skalasındaki tonlarda, tek ölçüde ve elle imal edildikten sonra, eski usul ile yerinde karar verilerek dizildi. Tavanda tesisatı gizlemek için kısmi olarak kullanılan metal asma tavan ise piyasada var olan hazır bir malzemenin, iç mekana daha çok ışık alabilmek amacıyla belirli açılarda bükülerek bu mekana özel bir forma kavuşturulmasıyla oluşturuldu. Islak hacimlerde kullanılan lavabo tezgahı metal levhadan, yerine uygun olarak özel imal edildi. Kapılar da aynı şekilde önceden detaylandırılarak, demir atölyesinde üretildi.