Gebze Center AVM

Proje Metni: Tıklayınız

Durum: Tamamlandı

Tip: Ticari

Ekip: Hasan Mingü, Midek Mingü, Cem Sorguç, Tolga Yağlı, Çağrı Küçükay, Barış Kıldiş, Seda Kayalar

İşveren: Doğuş GYO

İnşaat Alanı: 140.000 M²

Yer: Gebze / Kocaeli

Yıl: 2008 - 2010

Fotoğraflar: Cemal Emden


Kocaeli ili Gebze ilçesinde yer almakta olup E5 karayolunun güneyinde bir alış veriş merkezi olarak projelendirilmiştir.

Şehir içi alışveriş alanlarının yoğun kapalı alan içeren tipolojisi dâhilindedir. Perakende ticaret yanı sıra, yeme-içme alanları, spor alanları, çocuk alanları, eğlence alanları, sinemalar, buz paten sahası gibi işlevler de barındırmaktadır. Büyük market alanları ve bunların yükleme, boşaltma, depolama alanları mevcuttur.

Tüm yapı ortak bir iç avluya merkezlenmiş ve koridorlar bu avlu/galeri etrafında teşkil edilmiş tüm ticaret içe dönerek bu açıklığın etrafında organize olmuştur. Söz konusu galeri zeminde kiosklar, oturma alanları, buz pisti vs. kullanımını oluşturarak bir “skylight” ile yapının kullanıcı sirküle olan tüm alanını doğal ışık geçirgen hale getirmektedir.

Konvansiyonel bir alışveriş merkezi kurgusu dâhilinde 2010 yılından beri bölgenin en fazla kullanılan, gerek müşteri gerekse de kiracılar tarafından rağbet gören ve yakın zamanda gene CM Mimarlık tarafından genişlemesi projelendirilen bir yapıdır.