GKT 118 / Modernista

Proje Metni: Tıklayınız

Durum: Tamamlandı

Tip: Konut

Ekip: Cem Sorguç, Tolga Yağlı, Sezin Ergene, Yıldız Arıcan

İşveren: Akro A.Ş. / Uçar Ltd.

Arsa Alanı: 825 M²

İnşaat Alanı: 6.642 M²

Yer: Göktürk / İstanbul

Yıl: 2012 - 2014

Fotoğraflar: Cemal Emden

Eyüp Göktürk’te imar durum farkları içeren ve bir köşe oluşturan komşu iki parselde iki ayrı blok olarak tasarlandı. 12.50m ve 15.50m yükseklik farkları içeren yapıları gabari önceliğinde bir arada tutmaya çalıştık. Yapının cadde cephesi aldığı Çamlık Caddesi’nde son 10 yıl içerisinde oluşan yapı stoku ve cephe çeşitlemesinin caddede oluşan kentsel ara-yüz dahilinde bir “pattern” oluşturması ama dalga geçer bir ayrıksılıkta da olmamasına gayret ettik. Kütle oluşumu aslında üçüncü boyutta dörtgen prizması olarak algılanan iki formun birbiriyle buluşturulması üzerine kurulu. salon, yatak odası, çalışma odası ve de mutfak aynı cephe üzerine sıralanabiliyor. Ve bu iç mekanların farklı açıklık ihtiyaçları ve düzenleri var. Bu sıkışmışlık ve karmaşayı cephede tamamen tanımsız kılmaya çalıştık. Yapılara giriş Çamlık Caddesi’ne dik Sedef Sokak’tan alındı ve her iki yapıya da bu girişten nüfus edilebilir halde bir iç bağ oluşturuldu .

Cephenin görece ritmik sertliği ve oynadığı gölge oyunları cephe malzemesini de yönlendirdi. Cam mozaik ya da mozaik seramik dediğimiz, aslında gayet eski bir dil kabul edilen malzemeyi sıva-boya ile cephe malzemesi kabul ettik. Gerek sürdürülebilir bakım avantajı gerekse de geçmişten gelen sabıkasının aklanma gayreti ile malzeme kendisini getirdi diyebiliriz.

Muhtelif büyüklüklerde 32 konut birimi ve Çamlık Caddesi ile ilişkili zemin kat ticaret birimlerinden oluşan yapı eğimli araziden kaynaklı oluşan farklı zemin tanımlarında yer alan iç avlu ve çevre bahçelerden oluşuyor. İlaveten ortak sosyal ve aktivite donatılarına da sahip.