Karma Evler

Proje Metni: Tıklayınız

Durum: Tamamlandı

Tip: Konut

Ödüller, Adaylıklar: TMMOB 2014 Ulusal Mimarlık Ödülleri Adayı / Arkiv Mimarlık Seçkileri 2011

Ekip: Cem Sorguç, Çağrı Küçükay, Barış Kıldiş, Tolga Yağlı, Seda Kayalar

İşveren: Akro Yapı

Arsa Alanı: 3.226 M²

İnşaat Alanı: 17.115 M²

Yer: Göktürk / İstanbul

Yıl: 2007 - 2011

Fotoğraflar: Cemal Emden

Göktürk beldesinde 3226 m2 arazi üzerine bir konut projesidir. Ağırlıklı olarak konut projelerinin yeni yerleşimi oluşturduğu çevre, halen yapılanmaktadır. Bir yapı adasının tamamını oluşturan parsel nedeniyle projenin içe dönük olması kararıyla yola çıktık. Bir “site”,” rezidans ” gibi davranmayıp apartman kurgusu içerisinde, homojen olmayan avlulu bir yapı olmasını istedik. Yaşam alanlarının yeşil avluya bakmasını ve bu avludan birimlere dağınık olarak girilmesini düşündük.  17.115 m2 inşaat alanına sahip proje, toplam 69 dairede 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1’lerden oluşmaktadır. İnşaat sınırı dahilinde arsa bütününü kullanacak şekilde projelendirilen yapının yeşil avlusu, altta yer alan otopark, sığınak ve teshin katlarından dolayı aslında bir çatı bahçesidir. Giriş bu avlu yolu ile olur.

Kapalı avlulu bir tipolojiden, megaron formun parsel/yapı alanı konturuna tabi bozulması ile oluşan plan şeması, güney köşesinden boylu boyunca, doğu köşesinden ise iki kat yüksekliğinde kısmi olarak yırtılmıştır. Bu yırtılma hava sirkülasyonu sağladığı gibi arazinin bu izinden geçen gabari değişikliğini de blok bazında yapmaya imkan tanımıştır. Aynı zamanda bu parçalı blok, avlu ve doğal ışık kullanımını da sağlamaktadır.  Şu an kuvvetli görünen, işleyen Çamlık Caddesi’nden herhangi bir giriş vermedik. Konut bloğu olduğu için tali arka yoldan otopark ve yaya girişini bloğa aldık.

Düşey sirkülasyon ve bunların yataya geçtiği noktaların olabildiğince gün ışığından sebeplenmesi, kullanıcının avluya da göz atması gayesiyle çekirdekler şeffaf tasarlanmıştır. Kimi balkonlar niş oluşturduğu gibi konsol balkonlar bazı yerlerde cephe gerilimi yaratmaktadır. Yapı bir konut stoğu yaratmak gayesiyle değil konvansiyonel stok kavramını biraz olsun sorgulamak istemiştir. 69 daire sayısı içinde 45 tip daire çözülmüştür.

Yapının ve dairelerin iç mekan sabit mobilyaları, sosyal alanları, ıslak hacimleri birlikte tasarlandı.