KSM Ofis

Proje Metni: Tıklayınız

Durum: Tasarım

Tip: TicariOfis

Ekip: Cem Sorguç, Tolga Yağlı, Amina Rezoug, Gizem Candemir, Deniz Gezgin

İşveren: Kara Sazeh Matin Group

Arsa Alanı: 2.046 M²

İnşaat Alanı: 48.022 M²

Yer: Tahran / İran

Yıl: 2013


Yapı alanı İran’ın başkenti Tahran’da  Kuzey-Güney ve Doğu-Batı güzergâhında gelişen yoğun bulvarların beslediği  iş merkezleri ve ticaretin geliştiği bölgede yer almaktadır.

Kuzey-Güney yönündeki iki caddenin arasında  yer alan alanın zemin katlarının ticaret üst katlarının ise ofis işlevi ile projelendirilmesi istenmiştir. Yapının davet eden ticaret girişi ile ofis katlarının girişi ayrıştırılmıştır. Batısındaki Vali Asr Street’ten arsaya doğru giren çıkmaz nitelikteki sokak yapı aracalığıyla Doğu’da yer alan Entefazeh Street ile ilişkilendirilmiş, geçirgenlik sağlanmıştır. Aynı zamanda ara yüz veren bu fasat bulunduğu yönün iklime dair avantajı da düşünülerek iç-dış ilişkisinin sağlandığı bir şeffaflık yanı sıra  binanın “şehir-insan algı ölçeği” dahilinde yapının “yüzü” kabul edilmiştir.

Masifleşmeye müsait ve masifleşme ihtiyacı olan yüzeyler bölgenin tarihsel ve coğrafi yapı bağlamı gözönüne alınarak parçalı elemanlar ile kurulmuştur. Yükselen yapının Batı ve Güney yüzeyi dokumacılığın (halı) atkı-çözgü metaforu dahilinde tasarlanan güneş kırıcılar ile çift cidarlı halde detaylandırılmıştır. Lokasyon itibariyle makbul bir yön  olan Kuzey  aynı zamanda Elbourz dağlarına vista teşkil eden bir fasat olarak kurgulandı.