Rosemarin Sosyal Tesisi

Proje Metni: Tıklayınız

Durum: Tamamlandı

Tip: Ticariİç Mekan

Ekip: Cem Sorguç, Ceylan Elgin

İşveren: Gülsan Construction

İnşaat Alanı: 3.285 M²

Yer: Büyükçekmece / İstanbul

Yıl: 2006 - 2007Proje İstanbul Mimar Sinan bölgesinde 400 konutluk Rosemarin konut yerleşimi içerisindeki bir sosyal tesis binası. Rosemarin konutlarının mimari çizgisi, bize çok uygun bir çizgi değil. Burada amacımız oradaki konutların mimarisine birebir uygun şekilde yapmak, ona uymak değildi. Projeye başlanıldığında yerleşimdeki konutların çoğu tamamlanmış ve sosyal tesis için orta kısımda kotlu bir arazi ayrılmıştı.

Yerleşime girdiğiniz zaman ana girişteki ara boşluktan olduğu gibi deniz görüyorsunuz. Oraya konulacak bir kütlede bütün sorun, o boşluğu iptal edince deniz manzarasının kesilmemesiydi. Dolayısıyla bir kesit projesi olarak çalışıldı.

Bir yüksek kat görünür, diğer kat tamamıyla bir taraftan gömülü olarak, diğer tarafta ise eğimden dolayı iki kat olarak açığa çıkacak şekilde karadan denize doğru oluşturulan bir kesit üzerinden yürüyen projede yapıya girerken girişin etrafını boşaltmak ve girişi peyzajla birlikte çözmek ve yapının üstünü de buna dahil etmek kaygısı da vardı. Giriş alanı ve o alanın üstü muhtelif zamanlarda açık hava davetleri de verilebilecek biçimde düzenlendi.

Sağlık merkezi, çocuk alanları, oyun alanları, restoran, kapalı havuz, fitness ve servisleri gibi hacimler/işlevler hem düşeyde hem de yatayda ve deniz manzarasını da bu ilişkilere dahi ederek birbiri ile görsel ilişki oluşturacak şekilde kurgulandı. Zaman içerisinde bir takım müdahalelere uğradı.