Kuriş İş Merkezi

Proje Metni: Tıklayınız

Durum: Tamamlandı

Tip: TicariOfis

Ekip: Cem Sorguç, Tolga Yağlı, Tutku Sevinç, Çiğdem Yalırsu, Cüneyt Şentürk, Deniz Gezgin

İşveren: Otokur A.Ş.

Ana Yüklenici: Otokur A.Ş.

Statik Projesi: Ufuk Arslan

Elektrik Projesi: Adnan Borazancıoğlu

Mekanik Projesi: Gaye Doğan

Aydınlatma Projesi: On/Off Lighting Ali Berkman

Yapım Türü: Betonarme + Çelik

Arsa Alanı: 9.000 M²

İnşaat Alanı: 17.335 M²

Yer: Adapazarı / Sakarya

Yıl: 2015 - 2017

Sakarya/Sakarbaba mevkiinde gelişmekte olan aks üzerinde yer alan bir kavşak köşesinde CM Mimarlık’ın 4 sene önce çalıştığı ve inşa edilen bir ofis/ticaret yapısının karşı köşesinde bu kez başka bir yapı tasarlamak gündeme geldiğinde diğer yapı ile bir diyalog kurması düşünüldü.

Alt katları perakende ticaret üst 2 katı ise ofis ve alt ticaretlerin bir uzantısı olma ihtimali taşıyan bu alçak katlı yapı cephe verdiği Sakarbaba Caddesi’nin bugün hissettiren ve zaman içerisinde daha da önem taşıyacak bir lineer aksına da cevap vermeliydi. Bu tasarım kararlarını ve cephe/blok düzenini de oluşturan nüvelerden biri oldu. Caddeye dayanan yapı uzunluğu ile bir arka alan oluşturuyor. Bir cephe yırtığı ile bu arka alana ulaşılıyor.

Güney tarafında peyzaj ile kurgulanan bu avlu gerek ofisler için bir dış mekân kullanım alanı gerekse de zemin kat yeme-içme işlevli ticaretlerin ikincil alanı olarak kullanılabiliyor. Yapının kavşağa bakan batı tarafında darlaşan parsel açısına cevap niteliğinde bir köşe yapı gibi tasarlanan katlı birim yer alıyor ve cephe/kütle tavrıyla da iki yüzey arasında geçiş sağlayarak ayrışıyor.

Yapı betonarme/çelik strüktür olarak kompozit bir yapı olarak tasarlandı. Teras katları geri çekilerek önlerinde kullanım terasları oluşturuldu. Ofisler ve ticaretler ihtiyaca/talebe bağlı olarak birleşerek alan kullanımını artırma kabiliyetine sahip.

Var olan bir bodrum kat ise gerekli servisler, ihtiyaçlar yanı sıra otopark işlevi içermekte.