Tekfen Hep İstanbul

Proje Metni: Tıklayınız

Durum: İnşa Ediliyor

Tip: KonutTicariYarışma

Ödüller, Adaylıklar: The Plan 2016 Shortlist

Ekip: Cem Sorguç, Tolga Yağlı, Sezin Ergene, Amina Rezoug, Özlem Yılmaz, Gizem Candemir, Deniz Gezgin, Elvan Çakıt, Çiğdem Yalırsu, Tutku Sevinç, Gizay Özüm, Ege Adaş, Cüneyt Şentürk, Serra Ayhan, Eda Aytekin

İşveren: Tekfen Emlak Geliştirme

İnşaat Alanı: 253.200 M²

Yıl: 2013 - ...Esenyurt’ta, D100 ve TEM bağlantı yollarının kesiştiği vadinin tam ortasında, önemli bir noktada bulunan Tekfen Emlak Geliştirme’nin yeni projesi  yaklaşık 57 dönüm arazi üzerinde kurulacaktır.

1326 konuttan oluşan proje, öncelikli olarak çevre verileri gözetilerek kurgulanmıştır; yön, ulaşım, rüzgar, ışık, ses  kriterleri dikkate alınarak bütün konutların en iyi şekilde ışıktan faydalanma, açık alanlar ve daire içlerinin havalanma, kötü hava koşullarından korunma, yakındaki ana yol bağlantılarından yaya ve taşıtla hızlı ve kolay ulaşım, bu yol bağlantılarının gürültü gibi kötü etkilerini minimize etme amaçlı bir tasarım yapılmıştır. Yüksek ve az katlı blokların bir arada dengeli bir bütün oluşturması amaçlanmıştır.

Peyzajın, arazi eğiminden faydalanarak, oluşturulan setlerle hareketli ve kendi içinde süprizli çeşitlenmeler yaratması düşünülmüştür. Basketbol/voleybol sahaları, açık havuz, çok amaçlı amfi tiyatro, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve açık/kapalı sosyal alanlarıyla her yaş kitlesi için aktivitelere olanak veren, maksimum yeşil alan sağlayacak şekilde oturum alanının azaltıldığı, sert zeminden çok bitkisel örtünün ön plana çıktığı bir peyzaj kurgulanmıştır, bu amaçla 57 dönüm arazinin yaklaşık 42 dönümü yeşil alan olarak bırakılmıştır.

Alçak katlı blokların çatıları da görsel bütünlüğü sağlamak için yeşil çatı olarak düzenlemiştir. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olarak istenilen konut birimleri için her daireye en az bir, 3 oda bir salon ve 4 oda bir salon gibi nispeten büyük dairelere iki adet otopark ayrılması düşünülmüştür. Site içinden de ulaşılabilen ama esas olarak dışarıya dönük ticari birimlerle, site hayatının desteklenmesi istenmiştir.